• ۰ تومان
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

HTML 5.1 در راه است

به خواندن ادامه دهید
آیدین توکلی
۶ سال پیش

اعضای کنسرسیوم جهانی وب (W3C) در حال آماده‌سازی نسخه‌ی جدید HTML برای انتشار هستند. این نهاد اعلام کرده که HTML 5.1 را در راه است و در آینده‌ی نزدیک آن را منتشر می‌کنند.

نسخه جدید HTML از مرحله‌ی آماده سازی انتشار (Release Candidate) وارد مرحله‌ی توصیه پیشنهادی (Proposed Recommendation) شده و آخرین مرحله پیش از انتشار نسخه‌ی نهایی عبور از مرحله‌ی W3C Recommendation است. نسخه جدید اچ تی ام ال به زودی جایگزین نسخه فعلی (HTML5) خواهد شد که در حال حاضر مورد استفاده مرورگر ها و برنامه نویسان وب است میشود.

تایید ورود اچ‌تی‌ام‌ال به مرحله‌ی جدید نشان از این دارد که توسعه‌دهندگان مرورگرهای اینترنتی در مورد تغییرات صورت گرفته به اجماع رسیده‌اند و از ویژگی‌های جدید در نسخه‌های آتی مرورگر خود پشتیبانی خواهند کرد.

قابلیت‌های جدید HTML 5.1

قابلیت های جدید مانند نسخه قبل زیاد نیستند ولیکن میتواند برای توسعه‌دهندگان و کاربران هیجان‌انگیز باشد. به جرات می‌توان ادعا کرد که اچ‌تی‌ام‌ال ۵ همراه با انتشار در کنار CSS3 دنیای وب را متحول کردند.

سه ویژگی و قابلیت جدید اضافه شده به اچ‌تی‌ام‌ال در قالب بروزرسانی نسخه‌ی ۵.۱ شامل تگ‌های <picture>، <dialog و <summery> در کنار <detail> است.

<picture>

به یاد داریم که شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های این چنین بانی اصلی اضافه شدن این تگ به اچ‌تی‌ام‌ال ۵ بودند، حال آنکه اضافه شدن این تگ تاحدودی دیر انجام شد، حال آنکه گروه WHATWG تمام تلاش خود را به کار گرفت تا توسعه‌دهندگان مرورگرهای اینترنتی امروزه از این تگ در کروم، اپرا، فایرفاکس، سافاری و اج پشتیبانی می‌کنند.

هرچند این تگ امروزه در مرورگرهای مورد نظر پشتیبانی می‌شود، اما W3C در بروزرسانی جدید، این تگ را بصورت استاندارد به دامنه‌ی تگ‌های خود اضافه می‌کند. همچنین باید به srcset نیز اشاره کرد که در کنار <picture> بصورت استاندارد در اچ‌تی‌ام‌ال ۵.۱ در دسترس خواهد بود. این ویژگی را باید محبوب توسعه‌دهندگان خواند، چراکه امکان استفاده از تصاویر ریسپانسیو را در صفحات وب ممکن می‌کند.

<dialog>

یکی دیگر از تگ‌های اضافه شده <dialog> اشاره کرد. این تگ هم اکنون تنها در مرورگر کروم و اپرا پشتیبانی شده و تیم توسعه دهنده‌ی مرورگر اج نیز به این موضوع اشاره کرد که درصدد اضافه کردن این ویژگی به مرورگر خود است.

با استفاده از این تگ توسعه‌دهندگان می‌توانند پنجره‌های پاپ‌آپ را در درون کد اچ‌تی‌ام‌ال قرار داده و استفاده از جاوا اسکریپت را کاهش دهند.

براساس اطلاعات ارائه شده می‌توان در تگ مورد نظر انواع محتوا از قبیل متن و تصویر را قرار داد. تگ <dialog> را باید پایانی بر پلاگین‌های lightbox و model خواند که از سال ۲۰۰۰ در اینترنت رواج پیدا کرده‌اند.

 <summery> و <details>

این دو تگ با یکدیگر همراه شده و براساس شواهد به گوش رسیده با استفاده از این دو تگ می‌توان برای تسهیل ساخت المان‌هایی نظیر منوهای جمع شونده استفاده کرد.

در حال حاضر این تگ‌ها در مرورگرهای کروم، سافاری، فایرفاکس و اپرا پشتیبانی می‌شود. مایکروسافت در حال حاضر در مورد پشتیبانی از تگ‌های مورد نظر تصمیم قطعی نگرفته است، اما انتظار می‌رود پس از عرضه‌ی نسخه‌ی رسمی HTML 5.1 این تگ‌ها در مرورگر اج نیز پشتیبانی شود.

سایر ویژگی‌های HTML 5.1

از جمله‌ی ویژگی‌های دیگری که البته از اهمیت کمتری برخوردار هستند، باید به متد HTMLElement.forceSpellcheck اشاره کرد که با استفاده از آن می‌توان قابلیت تعیین صحت متون را فعال کرد. این ویژگی‌ می‌تواند در کادرهای مخصوص وارد کردن متن یا جعبه‌ی متن‌هایی که باید کاربر اطلاعات حساسی را وارد کند، مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین باید به allowFullScreen اشاره کرد که با استفاده از آن می‌توان تعیین کرد که در مرورگر‌ها کدام المان‌ها بصورت فول اسکرین نمایش داده شوند. این ویژگی تنها در تگ <iframe> قابل استفاده است.

از جمله‌ی ویژگی‌های دیگر باید به اینترفیس‌های ImageBitmap و XMLDocument در کنار متد registerProtocolHandler و registerProtocolhandler اشاره کرد.

 

منبع: Zoomit

این پست هیچ دیدگاهی ندارد.

افزودن دیدگاه