• ۰ تومان
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

محافظت از فایل wp-config وردپرس

به خواندن ادامه دهید
آیدین توکلی
۶ سال پیش

کمتر کسی است که با فایل wp-config.php وردپرس آشنایی نداشته باشد چراکه تمام کاربران برای نصب هسته وردپرس نیاز به ویرایش این فایل که در ریشه پرونده‌های وردپرس قرار گرفته است دارند.

فایل wp-config.php وردپرس مهم‌ترین فایلی است که در سیستم مدیریت محتوای وردپرس از آن باید محافظت کرد چرا که این فایل امنیتی وردپرس شامل نام پایگاه داده، نام کاربری پایگاه داده و رمز پایگاه داده‌ای است که شما برای نصب و راه‌اندازی وردپرس خود این اطلاعات را در این فایل وارد کرده‌اید.

wp-config

فایل پیکربندی وردپرس بصورت پیش‌فرض در دسترس دیگران است بصورتی که وقتی آدرس این فایل را همانند آدرس:

http://yoursite.ir/wp-config.php

در مرورگر وارد کنیم، برگه بدون بروز خطایی به نمایش در می‌آید، شما یک برگه ی‌سفید را تماشا می‌کنید که به نظر بی خطر می‌آید و نمی‌تواند برای شما دردسر ساز باشد اما تنها کافیست برای چندین دقیقه سرور به اشتراک گذاشته شما از طریقی هک شود، هک شدن سرور می‌تواند یک احتمال باشد اما برای محافظت هرچه بیشتر از این فایل حساس وردپرس در این نوشته از سایت وب نما با آموزشی همراه خواهید بود که به سادگی می‌توانید از این فایل محافظت و امنیت سایت وردپرسی خود را بالا ببرید.

برای بالا بردن سطح امنیت فایل wp-config.php وردپرس دو راه ساده وجود دارد که در هر دو روش شما نیاز به دسترسی کامل به سطح سرور و غیرفعال کردن تمامی افزونه‌های ذخیره سازی و کش دارید.

روش اول : انتقال فایل wp-config وردپرس به ریشه دایرکتوری سرور:

این روش ساده‌ترین روش است که شما باید فایل wp-config.php را از محلی که وردپرس را در آن نصب کرده‌اید به ریشه‌ی دایرکتوری هاست وردپرس، همانند تصویر زیر منتقل کنید.

wp-config

روش دوم : بالا بردن امنیت فایل wp-config.php در htaccess:

این روش کمی دشوارتر از روش پیشین برای کابران مبتدی است چرا که شما باید بدانید کد مربوطه را در کدام قسمت از این فایل قرار دهید که در صورت جای‌گذاری اشتباه کد، ممکن است سایت شما از دسترس خارج شود، برای این روش نیز تنها کافیست کد زیر را در فایل اچ‌تی‌اکسز (htaccess) ریشه‌ی هاست خود قرار دهید:

<files wp-config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>

زمانی که تغییرات لازم را برای بالابردن سطح امنیت فایل پیکربندی وردپرس انجام دادید می‌توانید برای تست مجدد آدرس این فایل را در مرورگر خود اجرا کنید که شما به جای یک برگه‌ی سفید تنها با خطای دسترسی مواجه خواهید شد.

امیدوارم این آموزش ایمن سازی وردپرس مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد و در نوشته‌های بعدی از موضوع امنیت وردپرس در سایت وب نما راهکارها و آموزش‌های بیشتری را برای بالابردن سطح امنیت وردپرس در اختیار شما دوستان قرار خواهیم داد.

این پست هیچ دیدگاهی ندارد.

افزودن دیدگاه