• ۰ تومان
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تاریخچه وردپرس و آینده وردپرس

به خواندن ادامه دهید
آیدین توکلی
۵ سال پیش

تاریخچه وردپرس

امروزه زمانیکه مبتدیان از وردپرس استفاده میکنند یک سیستم مدیریت محتوای قوی میبینند و وقتی ما به کاربران میگوییم وردپرس رایگان است تعجب میکنند. در این مقاله ما به شما تاریخچه ی وردپرس و نحوه ی تکامل یافتن آنرا توضیح میدهیم.

تاریخچه ی وردپرس به ما میگوید که چگونه منابع باز برای ایجاد موارد مفید بدون به خطر انداختن نرم افزار موثر هستند. پروژه وردپرس توسط جامعه ای از توسعه دهندگان،کاربران و حمایت کنندگان انجام میگیرد.

وردپرس آغاز شد زیرا توسعه یک نرم افزار وبلاگ b2/cafelog توسط توسعه دهندگان اصلی خود متوقف شد! در سال ۲۰۰۳ دو کاربر از  b2/cafelog به نامهای Matt Mullenweg و Mike Little تصمیم به ایجاد یک پلت فرم جدید به نام b2/cafelog گرفتند. آنها احتمالا نمیدانند که اگر سفری را شروع کنند باعث ایجاد سود میلیونها کاربر در سراسر جهان میشوند،هزاران شغل ایجاد میکنند و صنعت کاملی از توسعه دهندگان،طراحان و نویسندگان و انتشار دهندگان وب را ایجاد میکنند.

در ۲۷ ماه می ۲۰۰۳،Matt اعلام کرد که اولین نسخه از وردپرس در دسترس است. که براساس b2 Cafelog با پیشرفت های قابل توجهی میباشد. اولین نسخه وردپرس شامل رابط مدیریت جدید،قالب جدید و تولید قالب سازگار با XHTML 1.1 است. ویرایشگر پست مانند زیر بود:

در می ماه ۲۰۰۴ نسخه  ۱.۲ وردپرس به همراه یک افزونه معماری که به کاربران و توسعه دهندگان اجازه ی گسترش قابلیت وردپرس توسط نوشتن افزونه خودشان و اشتراک گذاشتن آن با جوامع را میداد روی کار آمد. چون وردپرس برای جامعه رایگان است چیزی مخالف در صنعت وبلاگ نویسی در آن زمان اتفاق می افتد. راهنمای مرکز تجارت در صنعت ابزار وبلاگ نویسی در آن زمان قابل حرکت بود. آنها شرایط صدور مجوز جدیدی که بسیاری از کاربران علاقه ای به آن ندارند را شروع کردند.

این موضوع باعث میشوند که کاربران به دنبال یک پلت فرم جدید باشند. وردپرس ۱.۲ بعنوان یک پروژه ی بلند همت،پایدار،راحت و دارای پلت فرمهای انعطاف پذیر و دارای ویژگیهایی که باعث ایجاد رقابت با رقبای خاص میکند به کاربران ارائه میشود. نرخ انطباق وردپرس با این نسخه بالا رفت.

با افزایش کاربران٬ وردپرس با علاقه و کمک جوامع پیشرفت بهتری داشته است. در سال ۲۰۰۵ وردپرس ۱.۵ با صفحات،ابزار اعتدال نظرات،تم پیشفرض جدید کوپریک و سیستم قالب کامل ارائه شد. Matt قالبها را با این کلمات اعلام کرد:

در نسخه  ۱.۵ ما یک سیستم قالب فوق العاده انعطاف پذیر ایجاد کرده ایم که در عوض اینکه شما خود را با سیستم وفق دهید سیستم خود را با شما وفق میدهد. شما میتوانید تمام وبلاگهای خود را از طریق یک یک فایل واحد اجرا کنید، همچنین میتوانید برای دسته بندیهای مختلف قالب متفاوت داشته باشید. ما همچنین عناصر رایج سایتها مانند هدر،پاورقی و نوار کناری در فایل شخصی را شکسته ایم به طوریکه میتوانید در یک مکان آنرا تغییر دهید و بلافاصله آنرا ببینید.

در سال ۲۰۰۵ وردپرس ۲.۰ با داشبورد مدیریت جدید منتشر شد. ناحیه مدیریت جدید یک پیاده سازی کلی از صفحه نمایش مدیریت وردپرس بود که از JavaScript و DHTML برای ایجاد یک رابط کاربری بهتر در جاییکه کاربران نیازی به بارگذاری صفحه برای انجام کارهای ساده ندارند استفاده میکند. هم اکنون کاربران قادر به افزودن دسته بندیها و تگ ها به پست بدون ترک ویرایشگر پست یا حذف نظرات بدون بارگذاری مجدد صفحه نمایش نظرات هستند.

اما مدیریت تنها بهبود قابل توجه این نسخه نیست. این اولین نسخه ای است که با افزونه آنتی اسپم Akismet از پیش نصب شده می آید، همچنین با یک افزونه پشتیبان گیری داده ی وردپرس و پشتیبان گیری وردپرس می آید. یکی دیگر از اولین بخش ها معرفی فایل functions.php در سیستم قالب بود. وردپرس شرکتی شد که توسط بنیان گذار وردپرس  Matt Mullenweg تاسیس شد و علامت تجاری را برای وردپرس و لوگوی وردپرس در سال ۲۰۰۶ ثبت کرد.

در سال ۲۰۰۸ شرکت طراحی وب که پیوست وردپرس Cog joined نامیده میشد یک پروژه برای کمک به طراحی یک رابط کاربری جدید مدیریت وردپرس ایجاد کرد. مطالعه قابلیت استفاده برای طراحی مدیریت ul انجام شد. با نسخه های مختلف در طول سال چند ویژگی جدید مانند کد کوتاه،آپدیت با یک کلیک و نصب افزونه ساختاری به وردپرس اضافه شده است.

در سال ۲۰۱۰ وردپرس توسط بنیان گذار وردپرس Matt Mullenweg علامت تجاری و آرم وردپرس به بنیاد وردپرس انتقال مالکیت یافت. این یک زمان قابل توجه در تاریخ وردپرس بود زیرا تضمین میکند که وردپرس رشد خواهد کرد و وابسته به شرکت یا گروه توسعه دهندگان برای ادامه پروژه نیست.

وردپرس ۳.۰ در سال ۲۰۱۰ منتشر شد این یگ گام بزرگ بسوی وردپرس بعنوان سیستم مدیریت محتوا بود. این نسخه چند ویژگی شامل نوع تایپ،طبقه بندی سفارشی بهتر،پس زمینه سفارشی،هدر و منوها و کمک های متنی بر روی صفحه نمایش مدیریت را معرفی میکند. پروژه وردپرس MU در صفحه وردپرس برای ایجاد شبکه های وردپرس ادغام شد. همچنین با بیست ده که آغازگر قالب پیش فرض جدید هر ساله است ارائه میشود.فرمت پست و نوار مدیریت راه خود را در طول سال ۲۰۱۱ ساخته است.

در سال ۲۰۱۲ قالب سفارشی،پیش نمایش قالب و مدیریت رسانه جدید معرفی شدند. این ویژگیها به کاربران جدید در ساخت گالری عکس و پیش نمایش قالب قبل از تغییر به قالب جدید کمک میکنند.

در سال ۲۰۱۳ وردپرس ۳.۷ با ویژگی آپدیت خودکار ارائه شد که به کاربران اجازه ی آپدیت کردن نرم افزار سایت خود برای نسخه های جزئی را میداد. ویژگی آپدیت خودکار بسیار شبیه به مرورگر گوگل کروم است. برخی کاربران این ویژگیها را دوست ندارند بنابراین ما یک آموزش در مورد نحوه ی غیر فعال کردن آپدیت خودکار نوشته ایم. وردپرس در حال حاضر به یک سیستم مدیریت محتوا در جهان تبدیل شده است.

در همان سال وردپرس ۳.۸ با معرفی MP6 و رابط مدیریت وردپرس جدید منتشر شد. رابط کاربری جدید بر روی هر دستگاه و صفحه نمایش پاسخگو بود و برای ارائه یک تجربه کاربری بهتر به کاربران انجام شد.

این مقاله در سال ۲۰۱۴ که وردپرس ۳.۹ منتشر شد نوشته شده است. این نسخه بر روی بهبود ویرایشگر پست ویژوال وردپرس تمرکز دارد. هم اکنون تصاویر میتوانند بطور مستقیم به ویرایشگر پست منتقل شوند. کاربران قادر به ویرایش تصاویر در ویرایشگر و دیدن پیش نمایش گالری خود در داخل ویرایشگر هستند. همچنین وردپرس ۳.۹ پیش نمایش ویدجت زنده،لیست پخش صوتی و چند پیشرفت دیگر را معرفی میکند.

آینده وردپرس چیست؟

وردپرس به طور مداوم در حال تحول برای رسیدگی به نیازهای میلیونها ناشر در سراسر جهان میباشد. مسیر وردپرس مستقیما وابسته به نیازهای کاربران میباشد. میتوانیم فرض کنیم که برای توانمند سازی افراد در سراسر جهان برای ایجاد یک فضای وب فوق العاده٬ ادامه دارد.

این پست هیچ دیدگاهی ندارد.

افزودن دیدگاه